kalejdoskop

kolorowe szkiełka 
żyją/są sobą
gdy dostaną światła
___________
agnecha, 10.01.2021

Źródło grafiki: wikipedia

do Poety..

TO wszystko jest w Tobie, wypływa z Ciebie, z Twojego serca, myśli, duszy.

Muza, kimkolwiek by nie była, to TYLKO iskra, promyk światła, który pojawia się we właściwy sposób i we właściwym momencie i w niewiadomy sposób wzmaga i pomaga Ci uzewnętrznić TWOJE emocje. Ubierając je w słowa, w te wersety, w najpiękniejsze obrazy sprawiasz, że przetrwają dłużej niż my. Dopóki, ktoś je będzie czytał, dopóki ktoś się nad nimi pochyli. Wrażliwy artysta potrzebuje zagłębić się w siebie, przeżywać, doświadczać emocji.

..Wiesz czemu promyk światła? Tak mi jakoś przyszedł na myśl.. Znasz taką fajną zabawkę – kalejdoskop? Taka prosta zwykła tuba. Tak jak wydaje się czasem taki zwykły szary człowiek, dopóki do niego nie zajrzysz we właściwy sposób 😉 Kalejdoskop – wydaje się mało atrakcyjny, gdy zaglądasz w niego bez światła, gdy nie masz czasu się nad nim pochylić i zatrzymać. Dopiero promyk słońca wydobywa z niego przepiękne obrazy/historie zmieniających się kolorowych kryształków. To promyk światła wydobywa z niego to co najpiękniejsze, ukryte w ciemności. Każdy człowiek może być takim promykiem, choć nie dla każdego. Trzeba trafić na właściwy we właściwym momencie, czasem we właściwy sposób na właściwego człowieka. To wymaga czasu, cierpliwości, odwagi, odkrycia się przed innym człowiekiem, zaufania, szczerości. To jest możliwe. Jeśli dwie osoby czują podobnie lub mają podobne cele. Ja tak to widzę, sama artystką się nie czuję i nie chcę być. Niknąć w tłumie i żyć spokojnie. Co tworzę, powstaje bo powstaje, jest bo jest dla samego zaistnienia. Na tą chwilę. Na ten moment istnienia. Cieszę się daną mi chwilą.

Wiersze, te najprawdziwsze, opisujące prawdziwe uczucia, są jak ekshibicjonizm duszy. Był moment, że tak pisałam. Wtedy wirtualne było nierealne i ta iluzja pozwalała mi na takie pisanie. “Trudny moment” hehe.. Nie każdy potrafi to właściwie odczytać. Wiele przemilczamy i to nasza “strefa ciszy”. Tam nie wpuszcza się nikogo. Potem, w szkołach uczą “czytać wiersze” i pytają “Co autor miał na myśli?” Zawsze mnie to pytanie śmieszyło i rozbrajało. A kto to wie? Nikt nie jest autorem i nikt nie zna źródła. To tylko domysły i porównania z własnym światem, własnymi przeżyciami. We wszystkim pryzmatujemy – tak jak pryzmat rozszczepia bezbarwne światło na piękne kolory tęczy, tak my odkrywając innych, świat, porównujemy, przepuszczamy przez pryzmat własnego serca innych ludzi i widzimy ich i oceniamy ich według siebie. Dlatego ten co oszukuje widzi we wszystkich innych oszustów i nie potrafi zaufać, ten dobry wierzy ślepo w dobro innych, ten co kocha i ma szczere serce.. Ale ten pryzmat, to nasze serce szlifuje nasza rzeczywistość, nasze doświadczenia życiowe, inni ludzie.. I tworzy się takie “sprzężenie zwrotne” w tym naszym micro kosmosie – co wysyłasz, oddziałuje na innych i wraca, kiedyś do Ciebie ze zdwojoną siłą. Dlatego liczy się każdy człowiek, każdy człowiek zmienia nasz świat dodając do niego to co ma w sercu. Ty pisząc tak piękne wiersze o miłości dodajesz tego, czego w dzisiejszym świecie bardzo ludziom brakuje.

Nie wiem czemu akurat tak poleciały mi myśli.. ale niech tak będzie 🙂 Niech tak zostanie.

Agnieszka Joanna

Autor: agnecha

czasem wierszem piszę..

15 myśli na temat “kalejdoskop”

  1. Jaka megalomania ? 😉 Czujesz się poetą i nim jesteś, więc widząc taki tekst nie dziwię się, że tak pomyślałeś. Jednak – nie gniewaj – tekst napisałam do „mojego osobistego poety” i za jego zgodą opublikowałam u siebie.

    Polubione przez 1 osoba

  2. Przez to, że często mój nick w internecie brzmi „Poeta Fantom” (kiedyś „Fantom Poety”), to widząc apostrofę „do Poety” odruchowo przyjmuję jakby to było skierowane do mnie. Megalomania? 😛

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s