zniewolone

wolność zniewolenia..

przyzwyczajana tak

na raty odbierana

by mniej „była” i bolala mniej

bo tak trzeba inaczej się nie da

w kagańcu trzymany tłum za wsiarz

umysłu medialna młócka

tresura zniewolenia

władza ma trwać!

k* mać!

brak słów

znów

plucie w twarz

kpiących z równych równiejszych

folwark zwierzęcy bis 😦

masek przyzwoitości już nie ma

znikły pozory

za chwilę pokażą jęzory

i szyderczych spojrzeń i uśmiechów

z samej góry

echo niesie żalem

o to walczył mój pradziad i dziad?

za to?

co ty na to?

Polsko..

znana tak

niezauważalna tak

spowszedniała tak

jak bezwarunkowy oddech i mig oka

bez świadomego udziału..

trudne wybory


agnecha, kwiecień-lipiec 2020 WYBORY

źródło grafiki: google

Autor: agnecha

czasem wierszem piszę..

8 myśli na temat “zniewolone”

 1. ..właśnie o to się obawiam.. Te wielkie rozdawnictwo. Pieniądze częściowo wracają do budżetu – ok.. ale nie biorą się znikąd. Jak dają to i muszą wziąć, inaczej dziura będzie coraz większa. Firmy, które de facto „utrzymują” gospodarkę i dają do budżetu długo nie wydolą takiego obciążenia (wypłaty i wymagania rosną, pracownicy „uciekają” tam gdzie dają więcej). Podwyżki cen wszystkiego.. no dzieje się, tak się kręci.. i sobie odpowiedziałam, hehe. My zapłacimy;P

  Polubienie

 2. Aktualny wiersz, rozumiem zdenerwowanie, ale zawdzięczamy to sobie, niestety. Partiom nie zależy, by się zjednoczyć, bo pazerne na pieniądz i darmochę, młodym wszystko jedno, najwyżej wyjadą, a starsi zostaną z opłacanym za ich pieniądze klerem i partiami, pytanie, kto długi spłaci?
  Serdeczności zasyłam

  Polubione przez 1 osoba

 3. Nie lubię pisać takich wierszy. Nie lubię polityki i źle mi się kojarzy. Nie lubię tych emocji (bezsilności, braku wpływu na to co ważne – tylko patrzysz i dociska cię do ziemi). To jest coś co bym chciała wymazać ze swojego „patrzenia na świat” – bo jak dociera do świadomości – boli 😦 „Walka o władzę” powoduje brak skrupułów, wyciąganie „mocnych argumentów” w postaci brudów z przeszłości. Wypominanie błędów i brak jedności. Nie rozumiem tego, że nie chcą (nie mogą?) współpracować w kierunku i dla dobra ludzi. Mają przecież ten wspólny cel. Praca dla dobra kraju, dla społeczenstwa. To powinno jednoczyć i skłaniać ich do szukania wspólnych jak najlepszych dróg/rozwiązań. To jak funkcjonowanie rodziny – mikro, tylko w innej skali makro – kraj. Wszystko ma znaczenie. Musi działać „sprzężenie zwrotne”.

  Mało włączałam tv w czasie pandemii. Niestety ten trudny czas był też czasem kampanii wyborczej. Czasami, jak już włączyłam miałam pecha (mam nadzieję), że trafiałam na przygnębiający obraz jaki prezentowali sobą kandydaci. Odarci z masek, obiecujący wszystko, aby zyskać poparcie. Mówili i mieli dziwne pomysły. „Mielenie się” światopoglądów, upadki starych zasad.. mój szef powiedziałby: DEGRENGOLADA.
  Kultura i szacunek zanika. Stają się bezszczelni i bez masek, gdy ujawniane są kolejne „wielkie interesy” na szczycie władzy. To są ogromne pieniądze, których ja nawet w myślach nie ogarniam. Afera – zamydlenie oczu = przykrycie innej ważnej sprawy/interesu – po wszystkim krótka wzmianka w wiadomościach włożona między jedną informację a drugą. Media sterują nami i naszą rzeczywistością.. A co jeśli ten cały koronawirus to tylko „narzędzie” do sterowania ludźmi, do zahamowania gospodarek tak, by ruszyło coś innego? Sterowanie strachem.. ludzkie życie to priorytet.. Zabierają nam bezcenny czas, odzierają z radości istnienia wyolbrzymiając i wzbudzając lęk przed wirusem. Jakby inne choroby w tym czasie nie istniały, jakby ludzie nie cierpieli i nie umierali z powodu innych chorób.. Nikt nie mówi o depresji, o samotności i lęku z jakimi się mierzą teraz ludzie. Nikt nie patrzy na zniechęcenie do takiego życia „w strachu” i jakie będą konsekwencje. Jedna strona to koszty finansowe, inna ludzkie, jeszcze inna „postęp techniczny” i przeniesienie „życia” (pracy szkoły) w tryb zdalny – wirtualny. Nie podoba mi się ten kierunek.. za daleko od natury, od „prawdziwego świata”..
  ..widzisz.. znowu zeszłam z tematu 😉 i znowu bardzo ciężko. Przepraszam:(
  Te wybory.. to tak jakby wybierać „mniejsze zło”. Każdy zagłosuje według własnego sumienia. Ja też.
  Mam nadzieję, że mimo wszystko będzie dobrze.
  Teraz.. rzeczywistość w Polsce nie jest zła. Ludzie na prawdę mają dobrze. Dla tych co chcą pracować jest praca. Rodziny mają duże wsparcie finansowe na dzieci więc i spokój bytu, wzrosła najniższa płaca. Obawiam się tylko tego, że Polska staje się za bardzo państwem „socjalnym”. Pieniądze skądś się bierze i nie ma nic za darmo. Trzeba je oddać. Nawet Salomon z pustego nie naleje 😉 Wsparcie finansowe, różne dodatki pieniężne to duża pomoc dla rodzin, ale miałam kiedyś mikro i makroekonomię i wiem, że ludziom trzeba „dawać wędkę, by sobie złowili rybę”, a nie rozdawać za darmo marchewki. Firmy i pracodawcy, którzy wkładają do budżetu najwięcej mają coraz trudniej. Gospodarka długo nie pociągnie na takim rozdawnictwie. Może teraz się zmieniło i inaczej to funkcjonuje. Ja nie ogarniam tego.
  ..
  Muszę zmienić kierunek myśli.
  Wracam do Twojego wiersza ♡

  Polubione przez 1 osoba

 4. Trudno dziś patrzeć na postpandemiczny świat polityczno-gospodarczy. Wiele rządów skorzystało z wszechpotężnej siły kryzysu, aby narzucić reguły, które wydają się być raczej dekretami, by nie były wolne. obywatele. Kontrolują wszystkie media, a wiadomości są stronnicze. Po prostu daj znać, co Ci odpowiada. Książka „Bunt na farmie” pozostawia jasną lekcję. Po zatwierdzeniu 7 przykazań zwierząt w ich słynnym Walne Zgromadzenie. świnie poddają się i przepraszają ludzi. Więcej tego samego. Moc zawsze wygrywa.
  Połączenie, które wykonujesz w swoim wierszu, idzie w kierunku, w którym musisz głosować z sumieniem. Nie bądź przez cały czas niewolnikiem władzy. Wiersze refleksyjne dają wyobrażenie o tym, co myślą. obywatele kraju.
  Lubiłem czytać twój wiersz. Zajmuje mi to zbadanie, a to jest wypełnienie się kulturą. Moim zdaniem nie jestem tak precyzyjny. Znam tylko ogólne fakty. Więc jeśli to nie pasuje do twoich wersetów.
  przeprosiny.
  Manuel

  Polubione przez 1 osoba

 5. Bardzo trafnie ubrałaś to w słowa. To sprawdzian obywatelski, dla nas wszystkich, a szczególnie dla młodych, czy pójdą i zawalczą o swoją przyszłość, czy zostawią to w rękach odchodzącego pokolenia.:))

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s