„PRZEBUDZENIE” – Anthony de Mello

Cytaty pochodzą z książki pt. „PRZEBUDZENIE” – Anthony de Mello
Wydawnictwo ZYSK i S-KA, Poznań 2004.

„Psychologowie twierdzą, ze ludzie chorzy w istocie rzeczy nie chcą naprawdę Znalezione obrazy dla zapytania "PRZEBUDZENIE" - Anthony de Mellowyzdrowieć. W chorobie jest im dobrze. Oczekują ulgi, ale nie powrotu do zdrowia. Leczenie bowiem jest bolesne i wymaga wyrzeczeń.

Przebudzenie, jak wiadomo, nie jest rzeczą najbardziej przyjemną. W łóżku jest ciepło i wygodnie, budzenie nas irytuje. I to jest powód, dla którego prawdziwy guru nigdy nie usiłuje ludzi budzić..”

s.9-10

„(…)Ile ludzie muszą się nacierpieć w jakimś związku, by zrozumieć iluzoryczność wszelkich związków”.

s.19

„Czy to ja zwariowałem, czy też oni wszyscy? Naprawę tak jest. Bo wszyscy jesteśmy stuknięci. Cały świat zwariował. Obłąkani lunatycy! Jedynymi powodem, dla którego nie zamyka się nas w wariatkowie może być to, że jest nas tak wielu. (…) Kierujemy się stukniętymi poglądami na miłość, związki międzyludzkie, szczęście, radość, na wszystko. Jesteśmy więc do tego stopnia stuknięci, ze kiedy wszyscy są co do czegoś zgodni, to z całą pewnością możesz uznać, że się mylą!”

s. 22

„Kiedy coś zwalczasz, wiążesz się z tym na wieki (…) Jedynym sposobem, aby się z tego wyzwolić, jest poddać się temu.”

s.24

„Prawdy nie da się wyrazić słowami. Prawdę dostrzega się nagle, jako skutek przyjęcia określonej postawy. A więc możesz się nie zgadzać ze mną, a jednak dostrzec prawdę. Konieczna jest tu tylko otwartość, chęć odkrywania czegoś nowego. I to tylko jest ważne, a nie to, czy zgadzasz się ze mną lub nie.”

s.26

„Nie cierpimy rzeczy nowych. Nienawidzimy ich. (…) Nie chcemy widzieć rzeczy nowych, jeśli nas niepokoją. Zwłaszcza jeśli wymagają od nas zmiany nas samych.”

s.27

„Wiara daje nam olbrzymie poczucie bezpieczeństwa, zawierzenie natomiast jest niepewnością. Poczuć taką zadufaną wiarę. Przygotuj się na to, by iść, i bądź otwarty. SZEROKO OTWARTY! Jesteś gotów by słuchać?
Pamiętaj jednak OTWARTYM nie oznacza bynajmniej, byś był naiwny; nie jest to równoznaczne z połykaniem wszystkiego, co mówią do ciebie. O nie! Musisz rzucić wyzwanie wszystkiemu co mówią. Ale taki sprzeciw ma wypływać z twojej otwartości, a nie uporu. Sprzeciwiaj się wszystkiemu.”

s.28

„Zazwyczaj wszystko, co robimy, przynosi nam jakieś korzyści. Wszystko.”

s.35

„Jest taka historyjka o ludziach płynących na tratwie u wybrzeży Brazylii i umierających z pragnienia. Nie mieli pojęcia, że płynęli po wodzie zdatnej do picia. Rzeka wpływała do morza z taką siłą, że jeszcze kilka mil w głąb oceanu można było pić słodką wodę. Nie wiedzieli o tym.
W taki sam sposób my płyniemy po oceanie pełnym radości, szczęścia i miłości. Większość ludzi nie ma o tym zielonego pojęcia. (…)
Ludzie są zahipnotyzowani, śpią.”

s.39

„Słuchać i widzieć to najtrudniejsze rzeczy na świecie. Nie chcemy widzieć (…) Nie chcemy patrzeć, ponieważ grozi nam odrzucenie wcześniejszych poglądów. Grozi nam zmiana. Nie chcemy patrzeć. Kiedy patrzysz, możesz stracić kontrolę nad życiem, którą z takim trudem utrzymujesz. I tak oto tym, czego najbardziej potrzebujesz, aby się obudzić (….) to otwartość, gotowość do nauczenia się czegoś nowego. (…)
Pierwszą reakcją będzie STRACH. Nie idzie o to, że boimy się nieznanego. (…) To czego się obawiamy to utrata znanego.”

s.43

„Egoizm ma (…) swe źródło w instynkcie samozachowawczym, który jest naszym najgłębszym i podstawowym instynktem. (…) pozbyć się egoizmu? To niemożliwe; to tak, jakby dążyć ku samozagładzie.”

s.45

cdn..

 

 

Autor: agnecha

czasem wierszem piszę..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s